Будинок Дитячої та Юнацької Творчості м.Белз

 





гурток "Паперопластика"

 На гуртку "паперопластики" гуртківці в доступній формі знайомляться з основними геометричними поняттями, з історією виникнення орігамі і азами паперової пластики : опановують різні прийоми і способи дій з папером, тканини,нитками такими як згинання, багатократне складання, надрізання, склеювання, вивчають базові форми створення моделей. Протягом навчального року діти виконують прості моделі площинного орігамі, знайомляться з поняттям композиції і основами її створення.

                                                                       Майстер-клас у с. Стаївка

 

 

 

 

Наші вироби 

 

 

 

 

 

 

 

                 

 

                

 

 

                                                                   Виставка робіт        

 

Конспекти занять

Тема. Згинання і складання паперу. Виготовлення іграшок із паперу. Жабка

 

Мета: ознайомити учнів із операціями згинання і складання паперу; навчити послідовності виготовлення виробу; розвивати увагу, дрібні м'язи кистей рук; виховувати культуру праці, охайність, самостійність, творчість.

Обладнання: демонстраційний матеріал — виріб із паперу (жабка), виготовлений шляхом складання; для індивідуального користування — кольоровий папір; схеми «Мовні позначення» (робота з папером) та «Лінії та їх призначення»; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань учнів

— З яким матеріалом ми працювали на попередньому уроці?

— Що ми зробили на уроці?

—- Кому ви подарували квітку?

— Який спосіб складання паперу ми використали на уроці?

III. Повідомлення теми та мети уроку

— Сьогодні ми навчимося виготовляти з паперу іграшку шляхом згинання

І складення.

IV. Робота над темою уроку

1. Відгадування загадки

— Відгадайте загадку, і ви зрозумієте, яку іграшку ми навчимося робити

На уроці.

Що то воно: у воді водиться, З хвостом родиться, А як виростає — Хвіст відпадає? (Жабка)

— Так, це — жабка. (Учитель показує дітям виріб — жабку, що виготовле

На з паперу шляхом складання.)

2. Бесіда з учнями

— Де живуть жабки? (Діти відповідають.)

— Які пісеньки співають? (Жабки кумкають, скрекочуть.)

— А тепер послухайте казку «Пихата жаба». (Читає вчитель або гарно підготовлений учень.)

  Сподобалося жабі, як журавель співає. Сидить вона в болоті й думає: «Навчуся я співати по-журавлиному. Буду не така, як усі жаби. Хай дивується увесь жаб'ячий рід». Довго вчилася вона співати по-журавлиному і таки навчилася. Розмовляють із нею по-жаб'ячому, а вона мов не розуміє — відповідає по-журавлиному. Розгнівалися жаби та й дорікають своїй подружці:

— Ти ж така сама жаба, як і ми, чого ж ти не хочеш розмовляти по-жаб'ячому? Жаба задерла голову й каже:

— Може, у мене виростуть крила і я полечу, як журавель!

В. О. Сухомлинський

— Чи зможе полетіти жаба?

— Що вона може робити?

— А кого вона може налякати? (Діти фантазують.)

3. Робота з прислів'ями

— Слова з прислів'я розсипалися. З'єднайте їх! Кожна болото жаба хвалить своє.

— Як ви розумієте зміст цього прислів'я?

4. Ознайомлення з технікою орігамі

— Сьогодні ми вчитимемося складати жабку за технікою орігамі. Що таке

Орігамі, ви дізнаєтеся з вірша.

ОРІГАМІ

Дітки, я гадаю, що дехто з вас в руки вже не раз брав паперовий аркуш, з нього, граючись, складав чи то човника, чи пташку, чи кишеньку, чи баклажку, чи то жабку, чи жучка, чи то просто літачка. То ж, повернемося з вами до складання знову, до мистецтва орігамі — є таке слово. Це японське давнє слово необхідно знати: «Орі» — склад в японській мові, означає щось складати. А папір свій називають всі японці «гамі». Коли з нього щось складають, кажуть «орігамі».

5. Робота за схемами: «Лінії та їх призначення», «Умовні позначення» (робота

з папером)

Перед кожним з вас лежать схеми. Діти згадують лінії та способи згинання

Та складання паперу.

V. Інструктаж

— Для виготовлення іграшки ви підготували квадрат зеленого кольору.

Послідовність виготовлення жабки.

Робота з посібником (С. 13).

1. Візьміть квадратний аркуш паперу, згорніть по діагоналі.

2. Бічні сторони ввігніть всередину. Загинайте знизу вверх ріжки, які повинні посередині зійтися.

3. Зігнуті трикутнички перегніть наполовину ще раз уверх.

4. Перегорніть саморобки на зворотний бік і перегинайте від краю до середини двічі.

5. Щоб іграшка підстрибувала, перегніть біля лапок, відступаючи 1 см від краю та по лінії згину.

VI. Практична робота

Учні працюють у парах — виготовляють жабку, допомагають одне одному. Учитель стежить за правильністю виконання, надає консультації. Під час роботи проводиться фіз-культхвилинка.

Для перевірки якості виготовлення виробу вчитель дозволяє учням організовано провести змагання жабок у стрибках у довжину.

Діти змагаються у парах. Із кожної пари обирають переможців із кожного ряду. А потім виявляють три жабки-перєможці, яким вручають медалі.

VII. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам  урок ? Що сподобалося? (Метод «Мікрофон».)

— Що ви робили на уроці?

— Чого ви навчилися?

— Чи запам'ятали ви, що таке орігамі?

Учитель аналізує помилки, яких припустилися учні під час виконання роботи, відмічає кращі іграшки.

VIII. Прибирання робочих місць

— На наступний урок ви повинні принести аркуш паперу для малювання.

 

"Паперова пластика. Філігрань (квілінг)."

 

Мета: вчити учнів виконувати зображення різноманітних форм зі смужок паперу, скручуючи, згинаючи і перегинаючи та з'єднуючи їх; розвивати фан­тазію; виховувати акуратність.

Обладнання: зразки виробів, смужки новорічного серпантину, клей ПВА, ножиці, пензлики для клею, аркуші кольорового паперу, гладилки.

Хід заняття

I. Організація класу.

Дає здоров'я спорт,

Вагу — солодкий торт,

Мед — працьовиті бджоли,

Знання глибокі — школа.

II. Підготовка робочих місць.

Учитель перевіряє організацію робочих місць учнів і наявність необхідних матеріалів та інструментів.

III. Повідомлення теми і навчальної мети уроку.

Вступна бесіда.

Діти, як ви гадаєте, що можна зробити зі звичайної паперової смужки?

Дійсно, з паперової смужки можна виготовити різні поробки, іграшки, прикраси, декоративні композиції. Але для цього треба трішки пофантазувати і докласти зусиль, адже:

Всі ми — молодці,

Із паперу див творці.

Отже, починаємо творити.

IV. Планування наступних трудових дій.

       Вступний інструктаж.

·        Аналіз зразка готового виробу.

·        Техніка виконання різноманітних форм (кружечків, овалів, ла­маних ліній, «змійок», «вісімок»).

V. Самостійна практична робота учнів.

     Поточний інструктаж.

Повторення правил техніки безпеки роботи з ножицями та клеєм.

Картка 1 Правила користування ножицями

  1. Користуйся ножицями із заокругленими кінцями.
  2. Не працюй тупими ножицями і ножицями з послабленим шар­нірним кріпленням.
  3. Під час роботи уважно стеж за лінією розрізу.
  4. Не тримай ножиці кінцями догори.
  5. Не залишай ножиці розкритими.
  6. Не ріж ножицями під час руху.
  7. Передавай ножиці товаришеві тільки закритими, тримаючи за робочу частину.
  8. Зберігай ножиці у відведеному для цього місці.

 

Картка 2 Правила роботи з клеєм

1.      Працюй клеєм акуратно. Під час наклеювання використовуй підкладний аркуш паперу.

2.      Нанось клей пензликом на середину і розмащуй до країв.

3.      У випадку потрапляння клею на одяг терміново змий його водою.

4.      Під час роботи з клеєм використовуй серветку.

5.      Після закінчення роботи клей щільно закрий, пензлик вимий.

Виготовлення зі смужок паперу основних елементів квітів.

Фізкультхвилинка.

Раз, два, три, чотири, п'ять!

Час прийшов відпочивать.

Руки вгору, руки вниз.

Покрутись та зупинись.

А тепер всі руки в боки

І як жабки: скоки-скоки!

Раз — присіли,

Два — всі встали.

Знов як жабки поскакали!

Раз, два, три, чотири, п'ять!

Треба знову працювать.

Виконання декоративних композицій.

VI. Перевірка та оцінювання учнівських робіт.

·        Виставка.

·        За­ключний інструктаж.      

VII.     Підсумок уроку.

1.      Чи сподобалося вам працювати зі смужками?

2.      Які ще елементи можна виготовити зі смужок паперу?

3.      Які властивості має папір?

·        Прибирання робочих місць.

 

 

План-конспект заняття гуртка «Паперопластика»

Тема: Гофрування - як один із прийомів в оригамі.

 Квітучий каштан, жар-птиця, ракета, баранець.

Мета: Ознайомити дітей з одним із прийомів в оригамі - гофруванням, операціями перегинання і складання паперу; удосконалювати навички праці з гладилкою; вчити працювати в техніці «оригамі» ( виготовлення квітучого каштану, жар-птиці, ракети, баранців); розвивати просторову уяву, фантазію; виховувати акуратність, бережливе ставлення до матеріалу та інструментів.

Обладнання: папір, картон, клей ПВА ножиці, таблиця «Перегинання — складання паперу», білий і кольоровий папір, гладилки, білий і кольоровий папір, пензлики для клею.

Наочність: Зразки виробів; шаблони квадратів білого, бузкового, рожевого кольорів.

Хід заняття

І.   Організація групи.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову!

II.  Підготовка робочих місць.

·        Керівник гуртка перевіряє організацію робочих місць вихованців і наявність необхідних матеріалів та інструментів.

III. Повідомлення теми та навчальної мети заняття.    

       Вступна бесіда.

Гофрування - один із відомих прийомів в техніці паперопластики. За допомогою послідовних складок „гора" і „долина" майстер може створити безліч гофрованих виробів. Яскравим прикладом гофрованого виробу є віяло.

Наприкінці XX століття багато конструкцій розробив і створив англійський дизайнер Поль Джексон.

—   Діти, як ви розумієте це прислів'я: «Чим більше науки, тим розумніші руки»?

—   А щоб наші руки дійсно ставали розумнішими, ми навчимося правильно згинати і складати папір. Тоді ваші саморобки будуть красивими й подобатимуться вам, вашим друзям і батькам.

ІV. Планування наступних трудових дій.

 Вступний інструктаж.

Загадка.     Я — тверда, пласка, гладенька,

Тупоноса, коротенька.

Я прогладжу зморшки, згини

Рівно й швидко, наче праска.

Назови мене, будь ласка. (Гладилка.)

—   Правильно! Розгляньте малюнок. Візьміть аркуш паперу, зігніть його навпіл і, як показано на малюнку 3, обробіть лінію згину гладилкою.

—   Визначення етапів виконання виробів за технологічними картками.

—   Фізкультхвнлинка.

—   Я до тебе повернуся

—   Й щиро-щиро посміхнуся.

—   Ми пограємось з тобою

—   І присядемо обоє.

—   Руки вгору підніматимемо

—   І тихесенько опускатимемо.

—   Відпочили ручки, ніжки?

—   Попрацюємо ще трішки.

V. Самостійна практична робота учнів.

·        Поточний інструктаж.

·        Різання паперу ножицями.

— Ножиці — це  інструмент,   який   використовують  для  різання паперу, тонкого картону, тканини тощо.

1.     Розгляньте малюнок.

2.     Запам'ятайте назви частин ножиць.

 

—   А   тепер   візьміть   аркуш паперу,  ножиці та  потренуйтеся розрізати, відрізати, вирізати й надрізати папір так, як показано на малюнках 1-4.

—   Кожен майстер повинен знати правила роботи ножицями. А ви знаєте їх? Якщо ні, то ознайомтеся з ними й запам'ятайте їх.

—   VІ.  Практична робота

—   Виготовлення коробок технікою «оригамі» ш технологічними картками.

—   Вирізання з паперу квадратів потрібного розміру. Складаємо базову форму - подвійний квадрат. З подвійного квадрату складаємо „млинець". Кутові трикутнички складаємо „гармошкою". Готовимо три таких вироби за схемою і склеюємо разом.

VI. Перевірка та оцінювання учнівських робіт.

·        Виставка.

·        Заключний інструктаж.

VII. Підсумок уроку.

1.     Яким інструментом ріжуть папір?

2.     Яким інструментом обробляють лінії згину?

·        Прибирання робочих місць.

 

·        Домашнє завдання: підготувати матеріал та інструменти до наступного уроку.